Az Egyenlő Esélyekért Lobbicsoport (EgyEs) esélyegyenlőségért folytatott küzdelmét végre siker koronázta: Az Oktatási Minisztériumhoz benyújtott folyamodványaik alapján készült általános- és középiskolákra vonatkozó új szabályzatoknak 2010. január 18-tól (a második félév első napjától) kötelesek megfelelni a magyarországi iskolák. Az EgyEs a tanintézmények működésének több részletét is kifogásolta, illetve ezek hibáira hívta fel a figyelmet. A legfontosabb intézkedések az étkeztetéssel kapcsolatosak. A sok iskolai baleset következtében vezetnék be az ún. Kés-villa-olló szabályt, magyarán a menzai étkeztetések során kizárólag kanállal lehetne táplálkozni, a villa- és kés-okozta sérülések elkerülése végett. Továbbá az új szabály tiltaná az uzsonna iskolába hozatalát, mivel a hátrányos helyzetűek kevésbé ízletes szendvicseikkel és étkeikkel sok helyen hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. Uzsonna helyett egy úgynevezett tízórai szünettel bővülne a tanítási nap. Ezalatt a húszperces szünet alatt a diákok friss zsemléből készült szenvicsből és gyümölcsléből álló reggeliben részesülnének. Ezt az intézkedést támogatja több egészséges étkezés előtérbe helyezéséért harcoló civil szervezet is, bár a Szülői Munkaközösségek (SzMK) több iskolában kételyeiknek adtak hangot. A dolog kivitelezhetetlensége mellett szól a gazdasági válság okozta államháztartási hiány növekedése is, mivel a tízórai szünetkor kiosztásra kerülő ételt az állam finanszírozná.
Az EgyEs javaslatára továbbá megindulna az Ismétlés a Tudás Anyja (ITA) program, melynek keretében minden iskolának legalább egy "nyugdíjas" osztályt kéne indítania egy évben. Bár felmérések igazolják ennek szükségességét, gyakorlati hasznát a szakértők vitatják.
A legnagyobb felháborodást azonban az a bevezetendő intézkedés váltotta ki, mi szerint a diákokat nem lehetne a nevükön szólítani! A szabályzat szerint a diákok minden hátra egy-egy sorszámot kapnának (véletlenszerűen), ami meghatározná az illető diák nevét (1. diák, 2. diák, stb.). A szabályzat bevezetését azzal indokolta az OM, hogy az ABC-sorrend egyfajta kirekesztés szimbólumává vált az utóbbi időben, valamint a különböző nevű diákok születésüktől fogva hátrányban részesülnek, mivel nem maguk választják ki neveiket, hanem szüleik kényszerítik rájuk ezeket. Az emberi jogokért küzdő csoportok két táborra szakadtak a szabályzat megítélését illetően, de a többség, valamint a szülők és tanárok is felháborodásukat jelezték és az ügy kivitelezhetetlensége és értelmetlensége mellett érveltek. Értesüléseink szerint több család és iskola az ombudsmanhoz fordult a szabályzat hatályon kívül helyezése érdekében.
Továbbá az iskolaépületek is átépítésre szorulnak, mivel az EgyEs csoport szerint az alacsonyabb, illetve kevésbé kisportolt diákok hátrányba kerülnek a lépcsők használata közben: a lépcsőzés számukra több időt vesz igénybe (kevesebb szünetet hagyva a diákoknak), illetve a fizikai fáradtságuk mellett szellemileg is jobban kimerülnek, így a különböző felmérők és dolgozatok megírása során hátrányból indulnak. A kérdés természetesen itt is felmerül, hogy milyen alapokból finanszíroznák a különböző beruházásokat, de erről jelenleg csupán találgatások léteznek. Gondot jelent természetesen a határidő is (2010. január 18.). Amennyiben ez a szabályzat valóban érvénybe lép, feltehetőleg haladékot kapnak az iskolák 2010. szeptember 1-ig.
A fent leírtakból semmi sem igaz, EgyEs nevű egyesület nem létezik. Aki a cikket komolyan veszi, az ... meg is érdemli...